Potravinové doplňky? Přehnané množství je kontraproduktivní
Nutná součást cesty k maximálnímu výkonu nebo jen byznys? Potřebují sportovci potravinové doplňky, aby ze sebe dokázali vyždímat maximum a byli konkurenceschopní?
Otázka užívání potravinových doplňků je velice ožehavým tématem. Každopádně v případě elitních sportovců by mělo jít o záležitost, kterou mají pod kontrolou kluboví či reprezentační lékaři. Mnoho prostředků volně dostupných na trhu obsahuje látky hodnocené jako zakázané,tudíž by žádný ze sportovců neměl riskovat problém svévolnou konzumací. V případě vitaminových doplňků by se každý měl řídit především rozumem. Lékaři doporučená denní dávka příjmu ovoce a zeleniny představuje pomyslných pět mističek vytvořených z vlastní dlaně. Pokud se norma dodržuje, tělo se prakticky nemůže dostat do vitaminového nebo minerálního deficitu. A není tudíž důvod využívat umělé doplňky. Pokud se rozhodnete tělu pomoci potravinovými doplňky, vždy by se tak mělo odehrát v kontextu s podnětem kupříkladu v podobě předešlého onemocnění nebo extrémní zátěže v přípravném procesu.
Jestliže se dostanete přes hranici, kterou tělo potřebuje, ať už v případě minerálů či vitaminů, nejde o nic problematického. Tělo nemá nutkání přijímat vitamin C nebo vitamin D nad rámec potřeby. Lékařské studie uvádějí, že se velká část populace konzumující doplňky „předávkovává“ a zbytečně podléhá reklamním vlivům. Samozřejmě nejde o záležitost, která ohrožuje zdraví. Tělo prostě přebytečné množství látek, které nechce, vyloučí. Pro sportovce je mnohem zásadnější skutečnost, že přehnaný příjem antioxidantů vede ke snížení hladiny volných radikálů, což může mít za následek snížení tréninkové adaptace. A to je pro sportovce pochopitelně nežádoucí!
Velmi populární regenerační nápoje jsou efektivním způsobem, jak urychlit návrat těla k normálu po tréninkovém či zápasovém zatížení. Tělu je nicméně téměř lhostejné, zda dostane potřebné látky v prášku nebo z běžného jídla. Variací, jak doplnit jednoduché sacharidy po zatížení, je přitom velké množství.
Stejnou službu jako mnohé umělé přípravky udělá ovoce. Následovat by však měl pokrm s komplexnějším zdrojem sacharidů a bílkovin. Kupříkladu rýže s tuňákem či brambory s lososem představují ideální variantu, jak tělu dopřát, co si po tréninku žádá. Uspěchaná doba předpokládá rychlá řešení. Pro většinu sportovců je tudíž snadnější, rychlejší, a hlavně pohodlnější pozřít jakýkoliv potravinový doplněk než řešit složení domácího stolování. Celkově jde o nacházení cesty. Ověřování složení a poměru jednotlivých složek v konzumovaném produktu. Sportovec by neměl lpět na jednom zdroji. A vždy si uvědomit, že svět potravinových doplňků je založený hlavně na výborně zvládnuté public relations.