Fotbal

Prohra a sestup z elitní Ligy národů. Fotbalistky na Dánky nestačily

České fotbalistky po roce končí ve skupině Ligy národů A a sestupují zpět do béčka. V posledním zápase evropské kvalifikace prohrály v Dánsku 0:2 a skončily se 4 body na posledním čtvrtém místě. Nenavázaly tak na páteční senzaci, kdy porazily 2:1 mistryně světa ze Španělska.

Ještě o poločase držely v dánském Vejle bezbrankovou remízu, která by jim na záchranu mezi elitou stačila. Po změně stran však dvakrát inkasovaly.

„Škoda prvního poločasu, hráli jsme velmi dobře, byli nepříjemní, měli spoustu šancí, ale naše zakončení nebylo tak kvalitní. Ve druhém poločase už nám začaly docházet síly,“ řekl pro web FAČR trenér Karel Rada.
Na mistrovství Evropy, které hostí příští rok Švýcarsko, jdou z „české“ skupiny A2 přímo Španělky a Dánky. Svitková a spol. zabojují o postup na podzim ve dvoukolové baráži, která čeká třetí i čtvrtý tým skupiny.

Soupeře se dozvědí v pátek. Nejprve potkají schůdnějšího soka z Ligy národů C, poté z Ligy národů B. Hraje se systémem doma-venku.

Češky si to v Dánsku na dálku rozdaly s Belgičankami. Oba týmy šly do zápasů se stejným počtem bodů, ale děvčata v bílém s horší bilancí vzájemných zápasů (2:1, 1:1). Musela získat víc bodů než Belgičanky, což se nepovedlo. Španělsko - Belgie 2:0, Dánsko - Česko 2:0.

Kouč Rada udělal oproti zápasu se Španělskem dvě změny v sestavě. Místo Bartoňové, jež chyběla kvůli kartám, nastoupila Huvarová. Pro jednadvacetiletou obránkyni Liberce šlo v kvalifikaci o vůbec první start v základní sestavě. A v útoku vyběhla namísto lehce zraněné Krejčiříkové její parťačka ze Slavie Szewieczková.

Dánky šly do utkání v roli jasných favoritek. V dubnu v Uherském Hradišti zdolaly Češky 3:1, už osmkrát se objevily na mistrovství Evropy, pětkrát na mistrovství světa. Na loňském šampionátu skončily v osmifinále s Austrálií. Češky mohly jen překvapit.

Po čtvrthodině hry sice skórovala po centru zleva hlavičkující Harderová, kapitánka domácích a opora Bayernu Mnichov, jenže pomezní rozhodčí odmávala ofsajd.

Televizní záběr odhalil, že o ofsajd nešlo, ale na místě nebyl VAR, takže se dál pokračovalo za bezbrankového stavu. Přestože domácí měly míč častěji, dravější byly Češky. 16 střel, 6 rohů, jen přesnost chyběla.

V největší šanci se ocitla po trestném kopu Szewieczkové útočnice Černá. Její hlavičku odvrátila skvělým zákrokem gólmanka. Svitková zkoušela zatočit míč z rohu přímo do branky a orazítkovala břevno.

K vidění byl hodně otevřený duel. Statistika střel po zápase? 22:19. Dánky hrozily zejména po centrech, na jeden z nich si naběhla Vansgaardová, útočnice Paris St. Germain, ale trefila tyč. V závěru poločasu se pak nad Lukášovou otřáslo břevno.

Domácí trenér Jeglertz zjevně s výkonem svých děvčat nebyl spokojený, a tak do druhého poločasu poslal na hřiště hned tři nové tváře. A změna k lepšímu byla očividná. Dánky se zvedly, načež přišly i góly.

Nejprve po centru Harderové hlavičkovala přesně Bruunová. Vzápětí musela povedený zákrok předvést Lukášová. Ale nakonec přeci jen lovila balon ze sítě. Střelou do šibenice zvýšila na 2:0 Thomsenová.

Češky nestíhaly a v závěru jen doufaly, že nedostanou větší příděl. Navíc se zraněným kotníkem a bolavou grimasou musela opustit hřiště Šlajsová. Ženy v bílém dohrávaly o deseti, jelikož už měly dostřídáno. Mimochodem, svůj premiérový reprezentační start si připsala Krejčířová ze Slovácka.

Tým kouče Rady tak i ve čtvrtém vzájemném zápase proti Dánkám nebodoval, pořád ale doufá, že postoupí na historicky první velký šampionát.